Węgiel na każdą kieszeń?

Pozostałe Dodaj komentarz

Zakup opału to spory wydatek. Wiele osób planuje tę inwestycję bardzo skrupulatnie, rozważając najlepszy sposób finansowania przedsięwzięcia. 

Nietrudno zauważyć, że ceny opału do niskich nie należą, nie mniej jednak w wielu punktach sprzedaży opału można znaleźć tani węgiel w atrakcyjnej cenie.

Ekogroszek – opał ekologiczny i ekonomiczny

Węgiel różni się kalorycznością, wielkością oraz ceną. Wbrew pozorom tańszy opał to niekoniecznie rozwiązanie niskiej jakości, istnieją propozycje, które łączą przystępną cenę i wysoką jakość. 

Najlepszą alternatywą jest węgiel wysokoenergetyczny – jest to paliwo energetyczne, które pali się wolno i dokładnie, zapewniając odpowiednią temperaturę. Wśród propozycji znaleźć można węgiel różnej grubości, począwszy od orzecha, poprzez groszek, a na miale skończywszy. Godny uwagi jest także ekogroszek – opał ekologiczny i ekonomiczny jednocześnie. 

Analizując tę kwestię należy podkreślić, że ekogroszek to wysokokaloryczny i jednocześnie tani węgiel, dostępny luzem oraz w workach. 

Wybór konkretnej alternatywy zależy od potencjalnego nabywcy, szczególnie ważne są w tej kwestii możliwości finansowe oraz  technicznymi, czyli wielkością kotłowni lub piwnicy.

Istotny jest także rodzaj pieca – w przypadku rozwiązań z podajnikiem optymalną alternatywą jest węgiel workowany, wystarczający zazwyczaj na jeden wsad. 

Tani czy dobry?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że tani węgiel to opał o niskiej kaloryczności. Faktem jest, że w wielu przypadkach stwierdzenie to jest zgodne z rzeczywistością, nie mniej jednak istnieje tani węgiel o wysokiej kaloryczności, wydajny i ekonomiczny. 

W tym momencie pojawia się pytanie, na co zwrócić uwagę planując zakup opału? Ocena wizualna często okazuje się niewystarczająca – trudno w ten sposób ocenić faktyczną jakość opału. 

W tej sytuacji najlepiej zweryfikować zawartość opału, zwracając szczególną uwagę na kaloryczność węgla, czas spalania oraz ilość pozostającego po wypaleniu popiołu. Dobrej jakości węgiel pozostawia niewielką ilość popiołu, zapewniając przy tym odpowiednią temperaturę.

Hasła tematyczne: ,
Autor tekstu: Astarte

Skomentuj

jakmieszkac.pl © 2012-2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wpisy RSS