Malowanie ścian może być łatwe i przyjemne

Projekt domu Dodaj komentarz

Dobrze pomalowane ściany to gwarancja satysfakcjonujących efektów wizualnych, czyli zadowolenia z wykonanej pracy. Dzięki zmianie koloru możemy zmienić wygląd swojego wnętrza i nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Nie trzeba do tego wcale ekipy malarskiej, ponieważ możemy przeprowadzić samodzielnie metamorfozę swojego wnętrza. Wystarczy wiedzieć, jak pomalować ścianę.

Najpierw niezbędne przygotowania

Zanim otworzymy puszkę z wybranym kolorem farby, należy odpowiednio przygotować pomieszczenie do wszelkich zabiegów malarskich. Potrzebna będzie taśma malarska oraz folia, którymi zabezpieczymy okna, drzwi, podłogę oraz grzejniki. Należy zdemontować gniazdka elektryczne oraz kontakty. Wszystkie fragmenty ścian, które są popękane czy też nierówne, trzeba będzie wcześniej wypełnić. Można to zrobić z pomocą szpachelki, którą usuniemy najpierw starą farbę, a następnie zaszpachlujemy to miejsce gładzią gipsową. Po wyschnięciu trzeba wyszlifować powierzchnię papierem ściernym, a następnie oczyścić ścianę przed malowaniem. Sprawdzi się w tym przypadku szczotka oraz wilgotna ściereczka zwilżona wodą lub ewentualnie z dodatkiem delikatnego detergentu, jeśli to konieczne.

Malowanie ścian porady

Malowanie na ścianie powinno być poprzedzone pomalowaniem sufitu, aby nie pobrudzić ściany farbą, która malujmy sufit. Dopiero po wyschnięciu gruntu na suficie, można przystąpić do prac związanych z malowaniem ścian. Do malowania naroży oraz wszystkich trudnodostępnych miejsc najlepiej sprawdzi się mały wałek. Natomiast resztę sufitu i ścian zaleca się malować dużym wałkiem na teleskopie, co jest znacznie wygodniejsze i szybsze. Malując, najlepiej kierować się w jedną stronę, czyli przesuwać się w lewo albo w praco od narożników. Farbę zaleca się nakładać ruchami typu góra-dół, aby nie doszło do powstania nieestetycznych smug.

Zanim przystąpimy do malowania ścian, warto zabezpieczyć naroża sufitu taśmą malarską, którą oderwiemy zaraz po zakończeniu malowania pierwszej warstwy. Najlepiej najpierw pomalować naroża i trudnodostępne miejsca za pomocą małego wałka. Potem przystępujemy do pozostałych powierzchni, gdzie sprawdzi się duży wałek na teleskopie. Malujemy na prawo lub na lewo. Dopiero po wyschnięciu pierwszej warstwy, nanosimy drugą. Jeśli przerwy w malowaniu nie są długie, to można ochronić wałki przed wyschnięciem, wkładając je do foliowego woreczka. Dłuższe pauzy wymagają porządnego wymycia i wysuszenia wałków.

Hasła tematyczne: ,
Autor tekstu: Astarte

Skomentuj

jakmieszkac.pl © 2012-2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wpisy RSS